KLIK PÅ DATOEN NEDENFOR, for at skifte måned.
UD I RUMMET – fortid, nutid, fremtid

Tag med på en fascinerende rejse gennem rummets fortid og fremtid. I denne foredragsrække tager astrofysiker Michael Linden-Vørnle os med på en rejse fra Universets voldsomme begyndelse til fremtidens bemandede missioner. Vi ser både på de enorme sammenstød, der har skabt planeter og stjerner, og på de nye visioner om at sende mennesker til Månen og Mars.
Onsdag. 4/2/26 kl. 17.00 – 18.45
Månen og Mars – fremtiden for bemandet rumfart
USA har konkrete planer om at bringe mennesker tilbage til Månen indenfor få år og bruge Månen som trinbræt til rejser videre til Mars. Samtidig har Kina og Rusland også Månen i sigte, så et nyt rumkapløb er ved at tage form. I foredraget fortælles om de konkrete planer om at vende tilbage til Månen, men også se i krystalkuglen i forhold til vores fremtid i rummet – ikke mindst på planeten Mars.
Kosmiske kollisioner
Enorme sammenstød i universet er kilde til både skabelse og destruktion. Således mener forskere at Månen er blevet til ved en gigantisk kollision mellem Jorden og en søsterplanet tidligt i Solsystemets historie. I foredraget fortælles om kosmiske sammenstød og deres effekter – herunder hvordan sammenstød af universets enorme stjernesystemer, galakserne, fører til dannelsen af masser af nye stjerner.

Foredragsholder er Michael Linden-Vørnle, astrofysiker, ph.d., Institut for Rumforskning og Rumteknologi, DTU Space
Du kan altid spise eller få en forfriskning i Trekantens Cafe i forbindelse med foredragene





