KLIK PÅ DATOEN NEDENFOR, for at skifte måned.

MAD-FESTIVAL 2025: Blues & Greens – Grøn langbordsmiddag og groovy toner ved A MINOR BLUES BAND

Vil du med på rejsen mod en grønnere fremtid?
Kom og spis – og få inspiration til at bruge mere grønt i dit eget køkken. Maden krydres med soul og blues.
Vi laver dejlig aftensmad til dig, og omdrejningspunktet for aftenens menu er årstidens skønne danske grøntsager og bælgfrugter.
Maden serveres som buffet, og vi nyder den ved langborde. Køkkenets dygtige personale deler generøst ud af deres viden om sæsonens råvarer og bæredygtig madlavning – med fokus på smag, tekstur og gode fortællinger fra køkkenet. Du får mulighed for at få opskrifterne med hjem.
Skulle du få lyst til at finde mere inspiration, fortæller Trekantens bibliotek om de nyeste grønne kogebøger. Hvis vejret er godt, dækker vi op i vores hyggelige gårdhave.
Som en lækker ’kulturel dessert’ tilsætter vi A MINOR BLUES BAND: Tre mænd og en skøn dame fra Aalborg. De spiller lækker blues- og soulmusik med deres egen moderne lyd, der rører ved hjertet og får fødder til at vippe i takt.
Se mere : https://www.nordjyskmadfestival.dk/page/663037