KLIK PÅ DATOEN NEDENFOR, for at skifte måned.

Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Når nerverne gør ondt – nerveskader ved diabetes

oktober 22 kl 17:00 - 18:45

Mange med diabetes oplever nerveskader, der kan føre til smerter, føleforstyrrelser og nedsat følesans. Men hvorfor opstår disse skader, og hvordan påvirker de kroppen?

I dette foredrag ser vi nærmere på sammenhængen mellem diabetes og nervesystemet med særligt fokus på smerter.

Vi dykker ned i, hvad der sker i nerverne, hvorfor nogle udvikler symptomer, og hvordan det opleves i hverdagen. Foredraget er for alle, der ønsker en dybere forståelse af diabetes og dens indvirkning på nerver.

Foredraget er arrangeret af Folkeuniversitetet i Aalborg.

Brug Trekantens Café
Trekantens café laver særlige relevante menuer til flere af foredragene. Ring til caféen på t. 9931 7613, hør hvad menuen er, og bestil gerne i forvejen.
Fx kan du for kun kr. 50 til flere af foredragene vælge mellem kaffe/kage ELLER  2 stk. grønt smørrebrød, som kan nydes før eller efter foredragene.
Mere information på caféens hjemmeside: https://trekanten.info/cafe/

Program:

Onsdag. 22/10/25 kl. 17.00 – 18.45
Mette Borbjerg, Læge, ph.d. Aalborg Universitetshospital

Sted